Pokud zazní tento pojem, jedná se o uměle vytvořené subjekty, které se skládají z lidí a z majetku a stejně jako fyzické osoby se účastní právnických vztahů.
Právnických osob je opravdu mnoho a velmi se od sebe liší. A to ať už svými organizačními strukturami, či zaměřením své činnosti.
Právnické osoby můžeme v podstatě dělit podle zaměření činnosti na:
- podnikatelské – může se jednat třeba o obchodní společnost s ručením omezeným, či akciovou společnost)
- právnické osoby, které neuplatňují v oblasti hospodářského života – například různé spolky a organizace, ať už kulturní, zájmové, charitativní, sportovní a jiné
Za právnické osoby jsou považovány jedině takové organizační celky, které vznikly zákonným způsobem. To znamená, že jejich vznik se většinou zakládá na písemných smlouvách, či zakládacích listinách a zápisem do obchodního nebo jiného rejstříku. Po vymazání z této evidence zanikají, zpravidla je to po jejich likvidaci.
Zástup právnických osob při právních jednáních provádějí osoby fyzické, které za ně jednají jejich jménem a na jejich účet. A to buď přímým způsobem, jako jejich orgány, či nepřímým, který se zakládá na písemné plné moci a dává tak fyzické osobě formu zástupce.
Zástup osoby je možný nejen u právnických osob, ale také u osob fyzických, které jsou často zastupovány zástupcem v plné moci, jako třeba advokátem. Toto se využívá především tehdy, je-li zplnomocněná osoba kompetentnější k posuzování projednávané situace.
Mezi právnické osoby se řadí také stát a ostatní samosprávné územní celky, jako třeba obce. Také právnické osoby mohou patřit mezi klienty bank, či nebankovních společností, jako žadatelé o úvěr. Takové úvěry bývají často až v řádech desítek milionů korun a banky si u nich mohou dovolit nasadit vyšší úrok. Jako fyzická osoba zřejmě tak vysoký úvěr zřejmě nemáte šanci dostat.