Prostřednictvím nebankovní hypotéky umíme zajistiti finance i na nemovitost s věcným břemenem dožití, což u bank bývá problém.
Věcné břemeno je věcné právo k cizí věci. Jedná se o omezení vlastníka nemovitosti ve prospěch jiného tak, že vlastník je povinen něco strpět, či se něčeho zdržet.
Dnes se věcné břemeno vztahuje i na omezení něco dělat, což bylo v minulosti bráno samostatně jako „reálné břemeno“.
Věcné břemena se dělí na:
- Služebnosti
- Reálná břemena
Věcná břemena jsou také omezením sousedský práv a představuje tak způsob řešení sousedských vztahů.
Služebnost – je historicky institutem římského práva. Tam byla služebnost brána jako druh věcného práva k užívání cizí věci, které bylo neoddělitelně spjato s konkrétním pozemkem, či osobou. Pozemky se v té době dělily na pozemky panující, kterým svědčilo právo věcného břemene, a na pozemky služebné, které byly spjaté s povinností. Služebnosti se zahrnují do dědického řízení a přecházejí tedy na dědice.
Reálná břemena – jedná se o dočasný soukromoprávní závazek každého dočasného vlastníka určitého pozemku plnění ku prospěchu jiného subjektu. Může se jednat například o Výměnek. Úmrtním oprávněné osoby reálné břemeno zaniká.
Věcná břemena zajišťují oprávněné osobě užívání majetku ve vlastnictví povinné osoby. Nejčastěji tomu bývá v podobě doživotního obydlí rodičů v domě dětí, trvalé právo cesty po soukromém pozemku, služebnost inženýrských sítí atd. Věcné břemeno může patřit určité osobě (a to jak fyzické, tak i právnické), či může být spojeno s konkrétní věcí. Pokud patří osobě, potom zaniká její smrtí nebo zánikem. Jestliže se však vztahuje na vlastnictví věci, potom přechází na každého dalšího vlastníka věci.
Pokud nejde věc vyřešit koupí, či nájmem, potom je vhodné věcné břemeno zřídit. Díky věcnému břemenu se často dokáží vyřešit vzájemných sousedských vztahů, vztahů mezi prodávajícím a kupujícím, mezi rodinnými příslušníky a dalším.