Jste ještě v nízkém věku, ale chtěli byste vědět, jak to je vlastně se starobním důchodem? Musíte mít odplaceno pojištění a to minimálně třicet pět let. Výši důchodu samozřejmě ovlivňují vaše dosažené příjmy. V praxi se může stát, že lidé, kteří mají odplaceno více let na pojištění, tak mají vyšší důchodové pojištění, než lidé, kteří mají vyšší příjmy a odplaceno méně let.
Náhradní doby pojištění
Co se počítá do náhradní doby pojištění?
- Péče o dítě do věku 4 let
- Péče o závislou osobu
- Evidence na úřadu práce – v omezeném rozsahu
Bez doby pojištění v rozsahu třicet pět let vám nemůže být uznán důchod, ani když dosáhnete důchodového věku.
Také je dobré vědět, že každý měsíc, který pracujete, se počítá jenom jednou a je jedno, kolik máte zaměstnavatelů. Někdo má více hlavích poměrů, takže když pracuje třeba na dvou místech zároveň, tak se mu započítá jenom jeden měsíc a to jenom jedenkrát, ne dvakrát, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejde to nijak urychlit. Je dobré se všechno propočítat tak, aby to bylo v pořádku. Samozřejmě, že to, že máte dvě zaměstnání a vyšší příjmy se promítne ve výši osobního vyměřovacího základu, který hraje také roli při vyměřování důchodu.
Studium se nepočítá
- Pokud studujete, tak je dobré vědět, že studium se nepočítá do starobního důchodu. Ti, co chodí na vysokou školu, musí vždy počítat s tím, že určitě budou mít nižší dobu pojištění. Když je někdo dlouhodobě nezaměstnaný, tak může nastat problém třeba s potřebnou minimální dobou pojištění.
Zpětné dopojištění se omezuje
Ti, co nesplňují podmínky a nemají žádný příjem, tak si mohou platit dobrovolné důchodové pojištění. Minimální platba za důchodové pojištění je 2 289 Kč. Zpětná účast je totiž legislativně omezená, takže určitě je dobré o tom zapřemýšlet včas a zařídit se dle toho správně. Vše je na vás a musíte si to dobře propočítat.