Inflace je v soudobé společnosti daleko spíše pravidlem než výjimkou. Postihuje všechny ekonomiky světa bez výjimky, dotýká se každé měny, a rozdíl je tu pouze v její výši v různých zemích či různých obdobích. Zatímco je někdy tato mizivá, ba i přímo nulová, jindy může dosahovat takové výše, že to každého, kdo má nějaké peníze, citelně zabolí.
Proč to? Jednoduše proto, že jde v případě inflace o znehodnocování měny, o pokles její reálné kupní síly. Člověk tak má prostě nějaké peníze, a čím déle tyto drží, tím méně si toho za ně může koupit.
Podle politiků a ekonomů je taková inflace vlastně nezbytná, pokud je v únosné výši. Tlačí totiž lidi k tomu, aby utráceli, aby si neodkládali peníze stůj co stůj na později, což by bránilo rozvoji ekonomiky kvůli nedostatečnému obchodu a tedy nedostatku pracovních míst ve výrobě. Kdyby byly peníze stále stejně hodnotné nebo dokonce podléhaly deflaci, lidé by si je schraňovali, nenakupovali, sklady by zůstávaly plné, nebylo by potřeba dále vyrábět a tím by lidé z výroby či služeb přicházeli o práci a byli nuceni šetřit, což by ještě více omezilo počty pracovních příležitostí a výši mezd, kvůli čemuž by se ještě víc šetřilo… A tak pořád dokola, až do úplného kolapsu výroby.
Ovšem inflace současně nesmí být příliš vysoká. To by pro změnu ztratili lidé v peníze důvěru, zbavovali by se jich stůj co stůj, a to by ještě více zvedalo ceny a podporovalo inflaci. A tak pořád dokola, dokud by nenastal moment, kdy už by o znehodnocenou měnu nikdo nestál.
V květnu stoupla inflace v České republice na 3,2 procenta, a i nadále se prý bude pohybovat kolem tři procent. Kdokoliv z nás tak bude mít nějaké peníze, přijde zřejmě ročně na každé stokoruně o tři koruny. Hlavně prý kvůli dražším pohonným hmotám a automobilům, ale i všeobecně kvůli rozvolnění na trhu, kvůli němuž roste spotřeba. A ponechám na vašem uvážení, je-li tato výše inflace pro vás moc či málo.