Na první pohled bychom si zřejmě všichni pomysleli, že mít peníze je to nejlepší, co může člověka na světě potkat. Protože peníze znamenají spokojený zajištěný život, ty znamenají třeba i moc a slávu.
Jenže takové finanční prostředky nemají jenom samá pozitiva. Najdou se na nich i nesčetné nedostatky, které se bohužel nedají přejít jenom s mávnutím rukou. I s penězi jsou problémy, a ti, kdo je mají, tedy také mají co řešit. A byť je rozdíl mezi řešením problémů s penězi, které člověk má, a s těmi, které mu scházejí, značný, ani jedno není příjemné.
A co mohou mít lidé s penězi za problémy?
V první řadě je tu pochopitelně riziko, že o ně člověk, který je má, přijde. A to znamená, že se musí hledat způsoby, jak s nimi co nejrozumněji nakládat. Nechat je ležet doma nebo někde, odkud tyto mohou zmizet, není rozumné, stejně jako je nerozum investovat je do pochybných podniků, které nezaručují kromě výnosů ani pouhou návratnost.
Pak je tu nesporně vždy hrozící inflace. Ta totiž ukusuje z peněz i tehdy, když jsou tyto samy o sobě skryty a chráněny natolik důkladně, že je majiteli nikdo nesebere. A nechce-li tak majitel finančních prostředků prodělávat, nesmí je nechat ležet na obyčejném účtu, ale musí je vrazit do něčeho, co je adekvátně zhodnotí.
Penězům ale může hrozit i sice méně častá, ale přesto se rovněž vyskytující devalvace nebo dokonce měnová reforma. I s tím jsme se u nás už za života některých našich současníků setkali a mnozí na to doplatili.
A nesmíme zapomínat ani na to, že jsou peníze spojené s určitou ekonomikou. A když jde tato do kopru, do kytek či do háje, jdou tam tyto s ní. A čím je vlastní měna nehodnotnější, tím víc se nám prodražuje importované zboží. Bez kterého se neobejdeme, protože nikdo nedokáže vyrobit vše sám.
A proč to říkám? Třeba abyste to vzali v potaz, když nemáte peníze. Abyste si nemysleli, že je osud krutý jenom k vám momentálně málo solventním.