My lidé potřebujeme žít i v době, kdy už nejsme schopni dále pracovat. I když příliš zestárneme, zůstáváme lidmi, kteří mají své potřeby, a proto musíme být i v důchodu finančně zajištěni. Platíme si tedy ze svých příjmů automaticky důchodové pojištění, před nímž není úniku. A protože to prý nestačí a žádná vláda na světě si netroufne to s podobnými odvody přehnat, aby se nediskreditovala a nepřišla o svá teplá místečka tam nahoře, straší se bídou a vymýšlejí se různé způsoby, jak přimět lidi, aby si na důchod šetřili ještě víc, a to dobrovolně.
Něco se tu vždycky vymyslelo a vymýšlí, hezky se to zaobalí, aby to dobře vypadalo a lidé se chytili na vějičku, a když se pak ukáže, že to není ono, začnou se od toho dávat ruce pryč a vymyslí se něco nové, neotřelé.
Vzpomínáte na staré penzijní fondy? Možná ano. Konec konců v nich někteří z nás pořád ještě mají peníze. Tyto fondy měly být spásou, ale jak se ukázalo, nebyly jí a nejsou. Málo vynášely a málo vynášejí, a když vezmeme v potaz ještě poplatky, které dostávají legálně jejich správci, jde o finanční produkty, v nichž se peníze jenom znehodnocují. A tím tyto ztratily jakýkoliv smysl pro střadatele. Už po léta si tam těch 2,7 milionu jejich klientů nevydělalo takřka ani korunu, a aby to nebylo takto tristní, zvažuje nyní vláda, že by aspoň omezila ony poplatky, které dostávají správci těchto fondů a které polykají od čtvrtiny až po takřka celé jejich výnosy.
Jedinou výhodou těchto fondů bylo na rozdíl od jejich ‚modernějších‘ následovníků to, že se nesměly dostat do dluhů, že tu byla garantována minimálně návratnost vložených prostředků.
A dnes? Dnes vláda uvažuje o tom, jak výnosnost těchto fondů zvýšit. A napadlo ji, že by se těmto mělo třeba dovolit investovat odvážněji. Že by tedy nemusely kupovat už jen jisté produkty, jako jsou státní dluhopisy, ale mohly by třeba také investovat do akcií. A tak se debatuje o tom, že by se třeba zrušila ona jediná výhoda těchto fondů, jíž je záruka neztrátovosti.
Lidé by si tu tak mohli přijít na větší výnosy, jež se jim na důchod hodí. Ale s tím, že by také mohli prodělat. Za což by ale nesli odpovědnost oni sami, nikoliv stát.