Anuitní splátka je nejčastějším způsobem splácení hypotéky v ČR. Znamená to, že klient po celou dobu fixace splácí stále stejně vysokou částku. Může se ale měnit poměr mezi splátkou výšiny a úrokové sazby.
Pokud je delší doba splatnosti hypotéky, je ze začátku velká část splátky pouze na zaplacení úroků a jen malá část na splacení jistiny. Tento poměr se ale postupně mění a čím déle splácíte, tím více peněz jde na jistinu a méně na úroky a poplatky.
V případě nesplácení úvěru se tak banky chrání proti ztrátě peněz, které za poskytnutí úvěru získají – tedy zisku v podobě úroků.
Výše úroků a jistiny ve splátce může ovlivnit hned několik faktorů. Jsou to především délka splatnosti, úroková sazba, počet splátek. Jak anuitu ovlivňují, je opět vhodné si vysvětlit.
Délka splatnosti – čím je délka splácení vyšší, tím vyšší je i poměr splátky úroků oproti jistině. Tento poměr se může pohybovat ku příkladu okolo 35 % pro dobu splátky 10 let, 60 % po dobu 20 let a okolo 70 % po dobu 30 let (výše splátky úroků v běžné měsíční splátce).
Úroková sazba – samozřejmě, že čím vyšší je úroková sazba, tím větší bude i výše splátky úroků.
Počet uskutečněných splátek – čím více splátek jste již zaplatili, tím nižší bude poměr splátky úroků, oproti jistině.
Výše úvěru – je zajímavé, že výše úvěru na poměr splátky úroků a jistiny nemá vliv. Ovlivní ale samozřejmě celkovou výši splátky.
Anuitní splátka je tou nejběžnější formou splácení úvěrů, se kterou se můžeme v naší zemi setkat. Není však tou jedinou. Existují také progresivní, nebo degresivní splátky, které mají jisté výhody i nevýhody. Progresivní postupně rostou, degresivní naopak postupně klesají. V čem to může být výhodné a kdy se vyplatí takový druh splátky sjednat, se dozvíte pod pojmy degresivní splátka a progresivní splátka.