Zatímco u nejběžnější formy splácení hypotéky, což je anuitní splátka, je výše splátky stále stejná, u progresivní splátky se výše splátky postupně zvyšuje. Na začátku splácení je výše splátek podstatně nižší, než v případě splátky anuitní, ale na konci je zase značně vyšší.
Progresivní splácení je vhodné především pro ty, kteří chtějí hypotéku, ale klasická výše splátky by mohla s jejich rozpočtem pořádně zamávat. Jedná se především o mladé lidi, kteří zatím nemají tak vysoké příjmy, ale s postupnou rozvíjející se kariérou, počítají s jejich zvýšením a tím i větší schopnosti splácet vyšší částku. Pokud byste si hypotéku s anuitním splácením nemohli v tuto chvíli dovolit, může pro Vás být progresivní splátka tím pravým řešením.
Riziko u této formy splátky ovšem může být v tom, že se budete spoléhat na vyšší příjem v budoucnosti, díky kterému zvládnete zvyšující se splátky pokrýt, ale přes Vaše očekávání se příjem příliš nezvedne a vy potom nebudete schopní úvěr řádně splácet. Proto je potřeba tento způsob pořádně promyslet a zvážit všechna pro a proti a nevystavovat se zbytečným rizikům nemožnosti půjčku splácet.
Je pravda, že u progresivního splácení můžete mít splátku oproti anuitní formě splácení na začátku až o čtvrtinu nižší. Větší část splátky jde ale pouze na splacení úroků a poplatků a základní jistina se snižuje pomalu. Celkově tedy zaplatíte vyšší částku, než pokud byste zvolili splátku anuitní. Výhody, které pro Vás však mohou plynout z vlastního bydlení, které si díky této formě splátky můžete dovolit a u klasické anuitní byste nemohli, jistě nad nevýhodami převyšují.
Kromě těchto dvou forem splátek existuje ještě splátka degresivní, která funguje na opačném principu, tedy postupné snižování splátek a více se o ni dozvíte pod pojmem degresivní splátka.