Když vypukla rusko-ukrajinská válka, dolehlo to krajně negativně i na u nás působící Sberbank. Ta čelila docela logickému odlivu peněz, kvůli kterému se její situace zhoršila natolik že na ni byl předloni vyhlášen konkurs. Česká národní banka prostě tehdy odebrala zmíněné ruské bance bankovní licenci a ta měla utrum.
A co nám po této bance až do dnešních dnů zůstalo? Nedostupné miliardy, které našinci do této banky vložili a už je nedostali zpátky. Naštěstí jenom prozatím. Protože jak je známo, bývají mnohé vklady pojištěné a lidé je tedy dostanou zpět.
Od 18. března se začnou tyto peníze konečně vyplácet a více než 15.300 věřitelů tak prý dostane minimálně pětadevadesát procent jejich pohledávek, což dělá asi padesát sedm miliard korun. A ti, kdo o své vklady požádali po pádu této banky, dostanou rovněž úrok z prodlení ve výši 11,75 procenta ročně od doručení své žádosti až do vyhlášení úpadku. Své peníze dostanou bezhotovostně v české měně.
Nejlépe na tom budou Garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky, které dostanou celkem sto procent svých vkladů, z čehož 95 procent hned a pět procent později, kraje, města, obce a velké firmy by měly počítat jen s 95 procenty.
Vkladatelé tedy dostanou své miliardy zpět. A mohou být spokojeni. Protože by tomu tak mělo ve finančnictví být, že se tomu, kdo někomu poskytne peníze, tyto vrátí.
A neplatí to jenom pro zmíněnou banku a zmíněný případ. Platí to všeobecně. Třeba i pro půjčky. A aby se u půjček předešlo rizikům, obvykle se poskytovatelé peněz starají, aby měli své jmění zajištěné. Což se děje například u nebankovních hypoték zástavou dlužníkovy nemovitosti. Díky které se ti, kdo peníze potřebují, těchto dočkají. A tak nebuďte rozmrzelí, pokud vám snad někdy někdo nějakou půjčku neposkytne. Chce mít prostě stejnou jistotu jako ti, kdo dali své peníze k dispozici Sberbank.