Pokud se vám někdy tenhle případ stal a nevěděli jste, jak byste se měli správně zachovat, tak po přečtení článku na tom budete lépe a budete vědět, co máte dělat v případě nalezení nějaké ztracené věci a jak postupovat v mezích zákona.
Samozřejmě, že když najdete třeba peněženu nebo šperk, tak byste si to nejraději nechali, protože to má nějakou hodnotu. Tohle ale ze zákona udělat nesmíte a měli byste to za každou cenu navrátit v původním stavu majiteli. Pokud najdete peněženku, tak to snadno poznáte podle dokladů, ale když nějaký šperk, tak je jasné, že nepoznáte, komu to patří. Pak přichází na řadu druhá možnost a tou je právě ohlášení nálezu ztracené věci na obecní úřad a to nejpozději do tří dnů od nálezu.
Rozdíl mezi ztracenou a opuštěnou věcí
- Musíte umět rozlišit, co je opuštěná věc a co ztracená. Opuštěnou věc vlastník úmyslně nechal na místě, kde jste ji našli a už ji nechce zpátky. Nemusí to být nutně movitá věc, může to být třeba zvíře – pes, kočka a podobně. Věc za opuštěnou se považuje i v případě, že vlastní nevykazuje k dané věci vlastnické právo více jak tři roky. Takovou věc si může kdokoliv přivlastnit – má na to právo. Ztracenou věc poznáte podle toho, že ji její vlastník ztratil neúmyslně. Třeba kabelku na zemi na chodníku a tak podobně.
Jiná situace může nastat ve veřejné dopravě, kdy se ztracená věc odevzdává třeba společnosti České Dráhy nebo jiné společnosti, se kterou cestujete.
Nálezné
- Pokud vy jako nálezce najdete nějakou věc a dostane se zpět k majiteli, máte nárok na nálezné ve výši deset procent z odhadní ceny té dané věci. Může se stát, že věc má citovou hodnotu a ne finanční, pak už je to na slušnosti majitele, jestli poskytne nějakou finanční odměnu ve formě nálezného. Většinou to je všechno o domluvě.
Co se týče uchovávání na obecním úřadu dané věci, tak to rozhodně obec, jak s tím naloží a jak to uchová.