Degresivní splácení hypotéky je nejméně využívaným způsobem splátek u nás. Na rozdíl od progresivního splácení, kdy nejprve platíte nižší splátku a ta Vám postupně roste, degresivní splácení funguje přesně opačně, teda tak, že nejprve platíte vyšší splátku než u anuitního splácení a ta Vám postupně klesá. Hlavní výhodou této formy splácení je to, že nejprve se rychleji snižuje částka jistiny, čímž můžete celkově ušetřit.
Většina lidí ovšem nemá tak vysoké příjmy, aby si mohli dovolit splácet tak vysokou částku. Kromě toho, s pořízením nemovitosti přicházejí zpravidla ještě další výdaje, takže platit více, než nabízí běžná anuitní splátka, chce opravdu jen málokdo.
Tou největší výhodou je jistě to, že Vás bude hypotéka stát mnohem méně. Nebudete totiž platit tak vysoké částky za úroky a poplatky. Díky tomu, že se kvůli vyšší splátce ze začátku snižuje úvěrová částka, klesá s tím i úrok. Proto se dá tato forma splátky považovat za nejvýhodnější, přesto, že není příliš používaná.
Existuje ale také nevýhoda, spojená s degresivní splátkou. U klasické formy splácení více ve splátkách poznáte vliv inflace. Tudíž v konečné fázi můžete běžnými splátkami celkově zaplatit i méně, než u formy degresivní. Ačkoliv v číslech bude degresivní forma vždy výhodnější, díky inflaci můžeme ve skutečnosti zaplatit více.
Pokud ale platíte zpočátku více peněz a splátka se Vám postupně snižuje, výrazně tím snižujete nepříjemnou možnost, že byste v budoucnu nebyli schopni splácet. Pokud se Vám tedy dostává peněz na tuto formu splátek, jistě je to skvělou volbou. Pokud navíc předpokládáte, že se před splacením hypotéky přiblížíte pomalu důchodovému věku, kdy budou Vaše příjmy zřejmě klesat, je vhodné tento způsob splácení zvolit.
Předtím, než si zvolíte určitý tip splátek, je jistě velmi vhodné pořádně zvážit všechna pro a proti.