Do podvědomí některých Čechů se však stále ještě nedostal jeden významný den. Není to ale svátek v pravém slova smyslu. Jedná se o takzvaný Den bez dluhů. Co to pro nás znamená?
- Tento den je zajímavý především pro ty, kteří splácejí nějakou formu úvěru a mají s tím potíže.
- Na úřadech práce po celé republice se jednoho listopadového dne každým rokem připraví odborníci, kteří jsou ochotni v této situaci pomoci.
- Zhodnotí situaci dlužníků i jejich další možnosti.
- Provedou analýzu příjmů a závazků.
Na konci tohoto hodnocení situace je konkrétní plán, jak postupovat při řešení nelehké životní situace. Dlužník se tedy v závěru rozhovoru dozví, jak má přesně postupovat, jak omezit náklady, a naopak zvýšit své příjmy. Například je také možné rozložit závazky na delší časové období a tím získat nižší splátky. Tím pádem není měsíční rozpočet tolik zatížen a je snazší se z celé situace dostat.
Pomoc i formou prevence
Spolupráce s úřadem práce je jistě logická. Mnoho lidí se dostává do finanční nouze právě proto, že přišli o zaměstnání. Místa, kde bude možné najít pomoc, jsou vybírána podle míry zadlužení jednotlivých regionů. Do improvizované poradny také často přicházejí matky v domácnosti, které sice žádné dluhy nemají, ale tuší, že tento stav není trvalý. Do dluhové situace se však dostat nechtějí, a tak se přijdou zeptat na preventivní opatření.
- Jeden z problémů, který není výjimečný, jsou půjčky mezi příbuznými.
- To bývá často ožehavý problém, protože zasahuje i do úzkých rodinných vztahů.
Ačkoliv tento projekt funguje už deset let, průměrná výše dluhu se zvýšila. Za poslední dva roky vzrostla na téměř třicet tisíc. Což je o čtyři tisíce více nežli před zmíněnými dvěma roky. A pokud už jsme u těch čísel, tak největší počet dlužníků bydlí v Moravskoslezském kraji. Nejvyšší dluhy mají ale Pražané.