Doba splatnosti je velmi důležitou informací, kterou byste měli znát, ještě než o úvěr požádáte. Dobu, po kterou budete úvěr splácet, je ovlivněna mnoha faktory. Tím hlavním je jistě typ úvěru. Existuje totiž například krátkodobý úvěr a hypotéka a mezi těmito dvěma je obrovský rozdíl. U krátkodobého úvěru se většinou setkáváme s dobou splatnosti několik dní až jeden rok. U hypotéky se potom jedná až o desítky let. Samozřejmě, že většinou platí, že čím delší je doba splatnosti, tím je vyšší úvěr (s ohledem na ostatní podmínky úvěru).
- Krátkodobý úvěr je určený především určený na pomoc při akutním nedostatku financí, který mohou způsobit například nečekané výdaje. Můžete ho třeba využít, než Vám přijde příští výplata a ihned ho opět splatit. U spousty takovýchto úvěrů neplatíte při první půjčce žádné poplatky.
- Hypotéka je většinou určena pro získání prostředků na koupi, či rekonstrukci nemovitosti. V tomto případě je nejvýhodnější určit si dobu splácení na 15 let, ale většinou to lze až na 30, někdy dokonce na 40 let. Samozřejmě platí, že čím je doba splatnosti vyšší, tím je nižší výše pravidelných splátek, ale také stoupá úrok. Pokud chcete mít své závazky splatit co nejrychleji, je ideální určit si co nejkratší dobu splatnosti, samozřejmě s vyšší pravidelnou splátkou, ale zase nižšími úroky.
Dobu splatnosti je jistě dobré pořádně promyslet, než ji zvolíte. Zvolíte-li krátkou dobu splatnosti, abyste ušetřili na poplatcích, myslete na to, zda opravdu budete schopni splácet každý měsíc tak vysokou částku. Pokud zvolíte delší dobu, zřejmě Vám měsíční splátky nebudou dělat problém, ale musíte zvážit výši úroku a poplatků, které celkově zaplatíte.
Nejlepším řešením je probrat Vaši situaci s odborníky, abyste si byli jisti, že pro Vás úvěr bude opravdu pomocí a ne přítěží.