Jestliže zvažujete pořízení bytu či domu na hypotéku, jistě víte, že jedním z požadavků banky pro schválení hypotéky je doložení příjmů. Ne všechny příjmy je ale banka ochotná Vám uznat.
Banky si při posuzování klienta, který žádá o hypotéku, dávají velký pozor. Pokud by totiž nedodržoval své závazky, mohlo by to pro banku znamenat ztrátu peněz a v některých případech by se pak musela zodpovídat ČNB, zda nedošlo k pochybení. Z tohoto posuzování banka zjistí takzvanou bonitu klienta. Do té se zahrnuje i výše klientových příjmů. Tímto způsobem banky chrání nejenom sebe, ale také klienta, neboť ten si často neuvědomuje, jakou mu může úvěr vytvořit zátěž a nedokáže objektivně situaci posoudit. V případě nesplácení úvěry by mohlo dojít až k odebrání nemovitosti, která je zástavou. V takové situaci potom klient většinou lituje toho, že o hypotéku požádal. Proto je vhodné takové situaci předcházet.
Jaké příjmy tedy hrají v posuzování klienta roli?
- Příjmy ze zaměstnání – příjem musí být trvalý a stabilní. Pokud se jedná o smlouvu na dobu určitou, musí být platná minimálně ještě jeden rok. Dokládají se příjmy ze zaměstnání za poslední 3 měsíce. Pokud Vaše příjmy nedosahují požadavků banky, je možné přizvat si spolužadatele (většinou manžel/manželka, či druh/družka), jehož příjmy se přičtou k těm Vaším a možnost schválení úvěru se tak značně zvýší.
- Příjmy z podnikání – v případě OSVČ se posuzuje daňové přiznání za minulé zúčtovací období
- Příjmy z pronájmu a podnájmu nemovitostí
- Ostatní příjmy – většinou dávky státní a sociální podpory (rodičovský příspěvek, doživotní renta, důchod,…)
Pokud Vaše příjmy nedosahují požadavků banky, rozhodně není vhodné si je fiktivně navyšovat. Ačkoliv třeba zvýšíte šanci na poskytnutí úvěru. Můžete si tak značně uškodit a v krajních případech, kdy nebudete schopni splácet, přijít i o střechu nad hlavou.