Nenabízíme služby ani poradenství v oblasti insolvencí, ani neposkytujeme rady, ani žádná právní stanoviska, jedná se jen obecné informace. Pokud chcete odbornou radu v oblasti osobních bankrotů vyhledejte advokátní kanceláře, které mají oprávnění tyto rady a služby poskytovat.
Insolvence fyzických může být někdy lepším řešením, než nechat zajít situaci do exekuce a následné dražby nemovitosti.
Rozumným řešením pro dlužníka je, když se sám přihlásí a vyhledá odbornou pomoc s insolvencí, pokud nezvládá finanční situaci.
Hlavně je-li po splatnosti u vice jak dvou věřitelů.
Pokud tak neučiní sám, mohou tak učinit i věřitelé. Vysvětlení je jednoduché. Nechtějí, aby se dluhy navyšovaly a poté by při jejich uspokojení mohli dostat méně.
Proto, pokud jste vyzkoušeli a probrali všechny možnosti řešení, ať už jde o bankovní, nebankovní, prodej nemovitosti apod.
Například při prodeji nemovitosti byste neuspokojil všechny věřitele (což je nutné).
Měli byste ve vlastním zájmu nad tímto krokem uvažovat.
Pokud jste se poradili například s advokátem se specializací na oddlužení a zjistili, že se vydáte tímto směrem.
Následuje to, že požádáte o takzvaný osobní bankrot, který je spojený se žádostí o oddlužení.
Tato žádost musí projít schválením soudu, Dlužník se však po jejím schválení nemusí bát exekucí, žalob a dalších nepříjemností, které značně komplikují život.
Tím se ale dlužník nezbaví povinnosti splatit své závazky. Uhrazení pohledávek potom probíhá pomocí splátkového kalendáře, či prodejem dlužníkova majetku, o čemž rozhodují věřitelé a soud.
V hodně případech dojde ke zvolení splátkového kalendáře, podle kterého musí dlužník dávat velkou část svých příjmů právě na uhrazení dluhů.
Tomu tak je obvykle po dobu pěti let. Někdy Vám nechají jen životní minimum. Po pěti letech musí mít dlužník splaceno minimálně 30 % z celkové výše dluhu. Pokud po celou dobu řádně svůj dluh splácí a splatí oněch 30 %, soud mu zbytek dluhu odpustí.
EXEKUCE – DRAŽBA NEMOVITOSTI
U exekuce Vám rozhodně exekutor neodpustí část dluhu, splátkový kalendář nebývá obvykle na tak dlouhou dobu a splátky bývají tím pádem vyšší.
Není povinností exekutora Vám takový splátkový kalendář umožnit, a proto často dochází při exekucí k uspokojení z prodeje movitých a nemovitých věcí.
Exekutor má velké poplatky spojené s výkonem exekuce a následnou dražbou.
Záleží také na účastnících dražby. Pokud je situace na realitním trhu dobrá a je zvýšená poptávka po nemovitostech, jako je například v současné době v roce 2017. Nemovitost je v dobré lokalitě. Dražba obyčejně začíná na 2/3 obvyklé ceny nemovitosti a může se vyšplhat k reálné ceně.
Ovšem pokud je situace na trhu opačná, jako byla například v roce 2008, kdy byla tzv. krize, je naopak poptávka po nemovitostech malá, a tak se může stát, že nemovitost, o kterou neměl nikdo zájem se prodá v druhém kole dražby již za ½ odhadní ceny, na nichž může při dražbě vyvolávací cena začínat.
Vždy nezapomeňte, že z vydražené částky se ještě odečítají odměny exekutorů (v roce 2016 byla sazba exekutora za provedení dražby 15 % + DPH).
Závěrem.
Sami si udělejte obrázek, zjistěte si maximum odborných informací a pak se rozhodněte, jak situaci řešit. Prevence je samozřejmě nejdůležitější. Nepůjčujte si na věci, které nutně nepotřebujete a když už situace výše popsané nastanou řešte je včas!!