Když chce člověk někde bydlet, ale nemá na to, aby si vytoužený dům nebo byt koupil, musí se vsadit třeba i na půjčku. A to na hypotéku, za kterou se pořizují nemovitosti do vlastnictví, s tím, že později musí ten, kdo si hypotéku vzal, tuto i splatit, aby se vyhnul finančním problémům a třeba i ztrátě oné splácené střechy nad hlavou.
Lidé si nemovitosti na hypotéky prostě kupují. A jinak tomu u nás nebylo ani v letošním roce. I když se ceny nemovitostí vyšplhaly v poslední době enormně vysoko a nejeden z nás by si řekl, že za takové peníze už si je nikdo kupovat nebude, že to je přehnané, jak se na tom konec konců shodují i mnozí odborníci přes trh s nemovitostmi, je tu spousta lidí, kteří si prostě hypotéky brali a berou.
V letošním roce, do konce letošního října, si našinci nabrali u bank a stavebních spořitelen hypotéky v objemu víc než tři sta miliard korun. Čímž si půjčili za těchto deset měsíců víc než za celý loňský rok, kdy se rozpůjčovaly hypotéky v celkové výši necelých 217 miliard korun.
Našinci si tak v meziročním srovnání vzali o tři čtvrtiny vyšší hypotéky a letošní nárůst byl patrný i na konci zmíněného období. Jen v říjnu si lidé půjčili na nemovitosti 24,9 miliardy korun od bank a 5,43 miliardy od stavebních spořitelen. A bude tomu tak prý ještě nějakou dobu, i když už dnes hypotéky zdražují – a sice proto, že se z obav z dalšího zdražování rozhodnou vzít urychleně hypotéku i další lidé.
Hypotéky totiž stejně jako nemovitosti zdražují. V září u nich byla RPSN v průměru 2,51 procenta a od té doby setrvale roste a kvůli růstu základních sazeb ČNB bude stoupat i nadále. A údajně se na začátku příštího roku dostane až ke čtyřem procentům. A právě tomu se chtějí ti dnes spěchající vyhnout. Chtějí dostat hypotéku, dokud je ještě levnější. Aby si koupili… přemrštěně drahé nemovitosti. Čímž jen dále vyšroubovávají nereálné ceny.
Z Ameriky a toho, k čemu to tam před lety vedlo, jsme se tedy zjevně nepoučili.