Pokud si položíme otázku, k čemu jsou nám lidem dobré peníze, určitě najdeme nejednu logickou odpověď, již lze použít. Protože peníze plní nejednu funkci, jež může být pozitivní stejně jako negativní. Protože stejně jako cokoliv jiného na světě nejsou ani finanční prostředky dokonalé.
Každého určitě trkne, že potřebujeme peníze k tomu, abychom jimi za něco platili. To nás napadne naprosto logicky, protože právě takto s těmito do jednoho nakládáme, a to vlastně po většinu svého života. Kdykoliv si něco potřebujeme pořídit od ostatních, musíme za to náležitě zaplatit, a to se obvykle bez použití peněz neobejde.
Peníze pak potřebujeme i z opačného důvodu. Tedy potřebujeme je k tomu, abychom si měli svou prací co vydělávat. Jsou to obvykle právě peníze, jež v zaměstnání dostáváme coby odměnu, a kdybychom těmito a touhou po nich nebyli motivováni, nebylo by záhy na trhu co prodávat.
Peníze jsou docela obstojný prostředek i tehdy, když si člověk chce něco našetřit, aby se zajistil na stáří nebo pro případ nepřívětivých situací, jež mohou v životě každého z nás nastat. Lidé si totiž jak známo obvykle nezahrabávají zásoby potravin do země ani si je nesyslí někdy jinde, lidé si spoří peníze, za něž by si v budoucnu měli mít možnost kdykoliv to potřebné koupit.
Což jsou jen ty nejpodstatnější z důvodů, proč je dobře, že peníze existují.
A jejich odvrácená strana? I zde se leccos najde. Peníze jsou třeba unikátním prostředkem pro provozování korupce, strčeny v obálce do něčí kapsy jsou příhodnější, než kdybychom dotyčnému do jeho kapsy strkali dejme tomu auto, dům…
Pro peníze se také loupí, krade, podvádí, přepadá, ba i vraždí, nejednou se vedou dokonce i ekonomicky motivované války.
A tak je prostě realita taková, jaká je. Peníze jsou dobro a zlo zároveň. I když vlastně nejsou ani jedno z toho. Protože na tom, jak jsou využívány, nenesou vinu ony samy, nýbrž vždy jenom člověk.