Co dnes dobře víme o penězích? Přece to, že když máme nějaké nazbyt, neměli bychom je nechat ležet ladem. Měli bychom je investovat, a to pokud možno tak, abychom na tom vydělali. A co to znamená? Kromě jiného i to, že má spousta našinců přinejmenším určité obavy. Vždyť jak poznat, co bude výnosné a v čem se vložené finanční prostředky naopak zčásti nebo třeba i zcela ztratí? Jak se v tom má vyznat někdo, kdo nemá dostatečně kvalitní interní informace, na základě kterých by mohl udělat to nejsprávnější rozhodnutí?
Více než třetina Čechů už tedy dobře ví, že nemá smysl nechávat své peníze na běžných účtech nebo v pomyslném slamníku. Že je třeba investovat. A dva z pěti Čechů už také investují, což představuje pozvolný nárůst počtu takových lidí. Ale jestli někdo investuje, pak je to obvykle jen člověk s vyšším vzděláním a bohatší muž, případně nějaký hazardér. Zatímco investování není doménou žen.
Stále je tu ale mnoho těch, kdo se bojí jak rizik samotného investování, tak i možných podvodů spojených s investicemi. A zejména strach z podvodů roste a v průběhu posledního roku šlo o desetiprocentní nárůst. Lidé nemají v oblasti investic dost dobré vzdělání, tudíž snáze naletí podvodníkům a pak se bojí dalších investic a ani se o ně nezajímají. A tím si škodí. A jestli už se u nás nějakým investicím holduje, pak hlavně těm do vlastních nemovitostí. Protože tady se moc pochybit nedá.
A nejen že se investice do nemovitostí často hodně vyplácejí. Také je možné využívat takové nemovitosti v dobách finanční tísně, kdy díky nim získají půjčky klidně i lidé mající nižší příjmy a záznamy v registrech dlužníků či exekuce. Jak totiž stále více lidí ví, stačí nějakou nemovitost dejme tomu zastavit u nebankovní společnosti a vzít si za ni spotřebitelskou nebo podnikatelskou nebankovní hypotéku.