Mimořádná splátka je splátka mimo splátkový kalendář, pomocí které máte možnost snížit si jistinu u hypotéky.
Nejvhodnější čas pro mimořádnou splátku je konec fixace hypotéky, nebo kdykoliv mimo fixační období.
V tomto případě je povětšinou možné provádět mimořádné splátky bez omezení. V tomto období můžete tedy umořit jak část dluhu, tak i splatit plnou výši úvěru.
Banky umožňují například jednou ročně mimořádnou splátku ve výši 25 % bez sankce.
Návrh zákona o úvěru pro spotřebitele byl již schválen, změna nastala dnem 1.12.2016 a platí i pro hypotéky sjednané před tímto obdobím, a to po skončení současné fixace.
Platí, že je možnost předčasného splacení až 25 % hypotéky čili až jednu čtvrtinu hypotéky bez jakýchkoliv sankcí jednou ročně, konkrétně v měsíci předcházejícím výročí smlouvy.
Znamená to tedy, že pokud budete při penězích, můžete během 4 let předčasně splatit hypotéku zcela bez sankcí, a to ze zákona.
Dále je možné ukončit hypotéku bez sankcí z důvodu rozvodu, úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invalidity.
Pokud chcete úvěr splatit, ale konec fixace je ještě hodně daleko, může to být o něco dražší a je potřeba se ujistit, že se Vám to skutečně vyplatí.
Sankce za mimořádné splátky úvěrů a předčasné splacení spotřebitelského úvěru je maximálně 1 % z nesplacené jistiny.
Je dobré podívat se na konkrétní podmínky Vašeho úvěru.
Situace s předčasným splacením je u podnikatelských úvěru plně v gesci poskytovatele, ať už je jím banka, nebo soukromý subjekt, zde mohou být sankce vyšší.
Některé nebankovní společnosti předčasné splacení umožní, ale po detailním přečtení smlouvy zjistíte, že například požadují nesplacený úrok za celou dobu splácení, což by v případě úvěru na 1 milion korun se splatností 30 let s úrokem 10 % ročně znamenalo, že na úrocích za tuto dlouho dobu 30 let byste věřiteli zaplatili 2.159.258 Kč, což by po Vás mohl požadovat hned první měsíc po podpisu úvěru.
Zdá se Vám to neuvěřitelné. Bohužel i na takové firmy poskytující podnikatelské úvěry můžete narazit. Nechceme strašit. Jen radíme buďte obezřetní!
Nechte si poradit od odborníků, pokud si nevíte rady a smlouvám nerozumíte, nepodepisujte, nebo si nechte zkontrolovat advokátem. Investovaných pár tisíc do kontroly smluv Vám může někdy zachránit střechu nad hlavou.