Kdyby šlo v podnikání všechno hladce, zvládl by si na sebe každý podnik vydělat a nebyla by tu potřeba podnikatelských půjček. A jejich poskytovatelé by tedy zkrachovali. Jenže ono není v byznysu všechno dokonalé, a proto se zkrátka leckdy nedá bez půjček pro podobné účely obejít.
A jak na tom byly české firmy v loňském roce? Jak informuje Česká národní banka, půjčily si naše firmy ve zmíněném loňském roce 688 miliard korun, což bylo skoro o 200 miliard méně než v roce 2022, kdy si tyto nabraly úvěry ve výši 880 miliard korun. Korunové úvěry poklesly o 38 procent, ty eurové o 27 procent. Podnikatelé pak sázeli daleko více než jindy na financování v eurech, u nichž nabízela Evropská centrální banka výrazně nižší sazby, což vedlo k poklesu dražších korunových úvěrů, a dá se předpokládat, že tomu tak bude i nadále, byť už se tento rozdíl znatelně snížil, a to kvůli odběratelům z eurozóny, používajícím právě eura.
Kvůli vysoké úrokové sazbě a dodatečným požadavkům na zajištění úvěrů prostě klesá zájem o korunové úvěry a firmy tak investice odkládají na příhodnější dobu nebo hledají jiné zdroje financování, jež by byly výhodnější.
Ovšem to neznamená, že by o naše půjčky nebyl zájem. Podnikatelé i spotřebitelé peníze potřebují, a když jich dost nemají, půjčují si je. A to tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Někdy dokládají bankám spousty údajů a doufají, že po prověření potřebné finanční prostředky dostanou, a někdy si to usnadňují tím, že žádají o nebankovní hypotéky, u nichž je celý schvalovací proces hračkou a poskytnutí finanční injekce jistotou. Jak už se o tom spousta podnikatelů a spotřebitelů přesvědčila ve chvílích, kdy jim bylo natolik zle, že už se bez půjčených peněz neobešli a z bank odešli s nepořízenou.
Někdy si prostě podnikatelé a spotřebitelé půjčují víc a někdy míň. Ale vždy je tu někdo, kdo půjčku potřebuje. A proto mají i nebankovní hypotéky dobrou perspektivu.