Revoluce v roce 1989 nám přinesla kromě svobody ještě jeden vedlejší produkt. Najednou se tu objevila celá řada různě kvalitních a také různě solidních společností, které jsou ochotné vám zapůjčit peníze, pojistit vás, pojistit i váš majetek. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Je pravda, že od revolučního roku uplynula delší doba, ale počet zmíněných společností se nikterak nesnížil. Spíše v nich začal být tak trochu zmatek. Obyčejný člověk se v nich prostě někdy nevyzná.
- Proto se někdy může docela dobře stát, že některá společnost právě tohoto zmatku využije a svého klienta tak trochu „nachytá“.
- Možná se vám to také stalo. Rozhodli jste se, že budete spořit a najednou jste byli také pojištěni.
Na první pohled to může vypadat jako velká výhoda, dostat dva produkty v jednom. Problém je v tom, že pokud nemám v úmyslu se nechat pojistit, je toto řešení zbytečné. Sloučení pojistky a spoření totiž nemusí být až tak výhodné. Klient často zjistí, že v okamžiku, kdy si chce peníze vybrat, nemá jich tolik, kolik si představoval. Jak je to možné?
- Pokud jste uzavřeli investiční životní pojištění, pak je docela možné, že vám pojišťovací agent „zapomněl“ sdělit nějaké důležité podrobnosti.
První dva roky se totiž zaplacené částky použijí na úhradu nákladů samotné pojišťovny, především jdou ke zprostředkovateli pojištění. Omyl je i to, že máte dostávat úroky. Jelikož se jedná o investiční společnost, dostáváte (pokud je dobrá situace na trhu) výnos z investic do cenných papírů. Ke každému pojištění žádejte MODELACI. Což znamená, že se dozvíte, kolik peněz dostanete, pokud byste pojištění předčasně ukončili. Této částce se říká odkupné, odstupné nebo odbytné. I přesto, že vám zprostředkovatel modelaci nenabídne, vyžadujte ji. A hlavně ji pečlivě pročtěte. Rozhodně se to do budoucna vyplatí.