Předhypoteční úvěr je druhem úvěru, kterým je financována koupě nemovitosti, ale v době financování nebylo možné získat zástavní právo na nemovitost. V okamžiku, kdy již lze nemovitost zastavit, či dojde k uplynutí doby splatnosti tohoto úvěru, přechází předhypoteční úvěr na klasickou formu hypotéky.
Tento úvěr se hodí především pro klienty, kteří nekupují nemovitost v osobním vlastnictví, ale chtějí ji odkoupit od družstva, či obce. Je ale nutné počítat s tím, že byt se musí v předem vymezeném čase převést do osobního vlastnictví a zástavní právo bance poskytnout. Tato podmínka je zpravidla součástí smlouvy a je podmínkou pro získání úvěru.
Nejčastější případy, kdy se tato forma úvěru využívá:
- koupě obecních bytů
- koupě družstevního bytu
- koupě nemovitostí z dražby
- výstavba montovaných domů
- individuální výstavba rodinných domů (stavba ještě není vedena v katastru nemovitostí)
Vzhledem k tomu, že se jedná o úvěr bez zajištění, má předhypoteční úvěr vyšší úrok, než je tomu u běžného úvěru. Předhypoteční úvěr je většinou poskytován na jeden až dva roky. Po této době (či po převedení nemovitosti na zástavní právo) přechází v klasickou hypotéku.
Ačkoliv si k těmto úvěrům určují banky různé podmínky, může předhypoteční úvěr poskytnout řešení pro klienty, kteří nemají možnost zástavy nemovitosti. Bydlení se tak díky němu stává dostupnější pro více lidí.
Nevýhodou však je, že dochází ke splácení pouze úroků, ale ne jistiny. Ta se začne splácet až po převedení na klasickou hypotéku. Pro mnoho lidí je však tento způsob jediným řešením, jak si splnit svůj sen o vlastním bydlení a jsou ochotni i takovou cenu zaplatit.
Před tím, než si tento druh úvěru vezmete, zamyslete se nad všemi pro a proti, i nad podmínkami, které si banka klade a zda jste schopni je splnit.