Prokazování příjmů žadatele o hypotéku, či úvěr, je velmi důležitým aspektem pro schválení či zamítnutí žádosti u bank a spotřebitelských úvěrů. Pro banku to znamená určitou jistotu toho, že žadatel bude schopen úvěr splácet.
Ačkoliv u bank a nebankovních poskytovatelů spotřebitelského úvěru bez toho zřejmě nepochodíte, nebankovní společnosti poskytující podnikatelské úvěry povětšinou dávají šanci i lidem s nízkými příjmy a žádné příjmy u nich prokazovat nemusíte.
Z tohoto důvodu se spousta žadatelů o podnikatelský úvěr obrací rovnou na nebankovní společnosti, neboť chtějí ušetřit čas se zbytečným papírováním, a navíc se nechtějí vystavovat riziku zamítnutí žádosti.
Pro někoho navíc mohou být informace o jeho příjmech intimní informací, o kterou se nechce dělit.
Pokud se rozhodnete pro nebankovní podnikatelský úvěr, pak Vám ve většině případů postačí pouze čestné prohlášení o schopnosti jeho splácení.
Tento krok je však vhodné si dobře promyslet, neboť úvěr je opravdový závazek a určitě bychom si ho neměli sjednávat neuváženě.
Můžeme se tak vyhnout nemalým problémům, které by mohli vzniknout, pokud bychom úvěr schopni splácet nebyli.
Jak prokáží spotřebitelé své příjmy?
1)Pokud například nemovitost prodáváte, příjmy dokazovat nemusíte ani jako spotřebitel. Zde dostanete úvěr bez splátek a dluh uhradíte z prodeje.
2)Jste OSVČ, kteří peníze z úvěru nepoužijí k podnikání jsou také spotřebitelé, tito doloží daňová přiznání.
Pokud jste OSVČ a peníze chcete k podnikání příjmy dokládat nemusíte, jste v režimu podnikatelských úvěrů.
3)Jste-li zaměstnaný své příjmy prokážete pomocí potvrzení o příjmu, které Vám vystaví zaměstnavatel.
Dále jde potvrzení o příjmu, alespoň v soukromém sektoru nahradit kopií pracovní smlouvy.
Nutné bude doložit alespoň 3-6 výpisů z účtu, kam Vám chodí mzda, případně pokud nedostáváte na účet, tak 3-6 výplatních pásek.
Důležité je mít trvalý a stabilní příjem v posledních třech měsících. Pokud se chystáte žádat o úvěr například v páru, potom je vhodné uvést druhou osobu jako spolužadatele. Vaše příjmy se potom sečtou a pravděpodobnost schválení úvěru se tak zvýší.
Během započítávaných třech měsíců však nesmíte být u svého zaměstnavatele ve výpovědní, ani ve zkušební době. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, je také důležité, jestli je její platnost delší jednoho roku.
Tyto požadavky si však samozřejmě mohou banky upravovat a klást si své vlastní podmínky.
Pokud již teď víte, že byste podle těchto požadavků u banky se svou žádostí neuspěli, potom je jistě vhodné zvážit právě podání žádosti u nebankovní společnosti poskytující podnikatelské úvěry.