Půjčka je druhem úvěru, při kterém dochází k poskytnutí peněz věřitelem dlužníkovi. Dlužník poté věřiteli svůj dluh splácí, spolu s úroky a vzniklými náklady. Jedná se tak o časovém přerozdělení peněz mezi těmito dvěma.
Dlužník má povinnost věřiteli vrátit peníze, které si půjčil, v splátkách, které jsou předem dohodnuty.
Úroky a poplatky, které musí dlužníky obvykle také zaplatit, jsou důvodem, proč věřitel dlužníkovi peníze půjčuje a které mu mohou přinést nemalý výnos.
Půjčky v současném pojetí jsou bezúčelové úvěry poskytované bankami i nebankovními společnostmi. Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem není žádný, ačkoliv banky používají častěji slovo úvěr, jedná se o tu samou věc.
U klasické půjčky se často setkáváme s poplatky za poskytnutí půjčky a měsíčními poplatky, u každého poskytovatele tomu tak vždycky není.
Získání nebankovní půjčky bývá mnohem jednodušší. Poplatky a úroky jsou většinou pevně stanovené, takže dopředu víte, kolik za půjčku zaplatíte.
Hlavní vnímatelný rozdíl je u spotřebitelského úvěru, ten je upraven zákonem o spotřebitelském úvěru č.257/2016 Sb. Jde o občansko-právní smlouvy uzavírané podle Občanského zákoníku.
Tento typ úvěru znamená větší ochranu spotřebitele, jelikož dohled nad poskytovateli a těchto úvěrů má Česká národní banka, která jim limituje sankce a pokuty vůči dlužníkovi a stanovuje jasné podmínky komu mohou a nemohou půjčit. V případě pochybení ze strany poskytovatele mu může ČNB udělit sankce a pomoci se domáhat dlužníkovi jeho práva, pokud bylo nějak poškozeno.
Jiný druh úvěru je tzv. podnikatelský úvěr a jedná se o
úvěrovou smlouvu, která je uzavíraná podle Obchodního zákoníku.
Zde již neplatí pravidla jako u spotřebitelského úvěru, ani zde Česká národní banka nevykonává dohled nad poskytovateli těchto úvěrů.
Proto je zde doporučena vyšší obezřetnost při uzavírání smluv. Bohužel nejen dle našich zkušeností se v ČR stále nachází velké množství neseriózních subjektů, které díky skrytým, nebo laikovi nesrozumitelně napsaným formulacím smlouvy doslova parazitují na klientech hlavně při uplatňování sankcí, které mohou znamenat při zesplatnění dluhu zvýšení dlužné částky i 100 %.
Posledním odlišným způsobem, který není ani regulovaným spotřebitelským úvěrem, ani půjčkou mezi podnikateli (podnikatelským úvěrem) je možnost, aby takzvaně soused půjčil sousedovi, kamarád kamarádovi apod.
Prostě nepodnikatel, nepodnikateli. Pak se můžeme setkat s takzvanou zápůjčkou. Zde se jedná víceméně o ojedinělou půjčku, v případě, že by věřitel například zápůjčku za rok udělal deseti různým lidem, již se jedná o podnikání ne o ojedinělou půjčku. Zde by mohl být i sankcionován.
Jisté je, že půjčky existují již od pradávna a smlouvy o půjčce a záznamy jsou dochované již z dob starého Řecka a Říma. V dnešní době existuje mnoho půjček, které dokážete vyřídit online z pohodlí domova, nepotřebujete k tomu někdy ani dokládání příjmů (u podnikatelských úvěrů), či výpisy z registrů a spoustu krátkodobých půjček můžete navíc poprvé získat zdarma, bez úroků a poplatků.
Můžete tak získat finanční rezervu, která Vám pomůže pokrýt nečekané výdaje, jež vás potkaly. Pokud člověk potřebuje půjčku, je velmi vhodné projít nabídky několika společností a ujistit se o jejich výhodnosti, jinak své finanční situaci může ještě uškodit.