Jste přesvědčení o tom, že si náš stát vede po ekonomické stránce dobře, případně dokonce skvěle? Nechci vás do ničeho nutit, ale zastáváte-li takový názor, zřejmě byste měli vyhledat odbornou pomoc. A buď se nechat vyšetřit, nebo náležitě poučit. Už za komunistů se totiž tradovalo, a to plným právem, že stát je tím nejhorším představitelným hospodářem, a ani po letech demokracie se na tom nic zásadně nezměnilo.
Vlády prostě manipulují s příjmy a výdaji státní kasy tak, jak je jim to zrovna příjemné, a to klidně a bez uzardění i tak, jak by tomu určitě být nemělo.
Není tedy vůbec nic udivujícího na tom, že se stav našich veřejných financí podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil. A to natolik, že je stávající situace do budoucna neudržitelná. Prostě to tak nepůjde napořád. A za tuto nepříjemnou situaci nemůže jenom koronavirová pandemie, na kterou se dnes kdeco svádí, ale třeba i kroky vlády, jako je dejme tomu pokles zdanění našinců.
Určitě by to prý chtělo vymyslet a realizovat důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, tedy kroky jako revize daňového systému, racionalizace výdajů a zefektivnění fungování veřejné správy. A nevyhnutelná je vlastně i reforma penzijního systému, již je třeba přizpůsobit stárnutí naší populace. Ovšem takový ozdravný plán u nás bohužel nemáme.
Zatímco letos má činit zadlužení našeho státu 44,8 procenta HDP, v roce 2024 už to má být 54,6 procenta, zatímco v současnosti vynakládá rozpočet státu na důchody 7,7 procenta HDP, mělo by to být za čtyřicet let 12,3 procenta HDP. A zatímco dnes připadají na jednoho pětašedesátníka tři lidé v produktivním věku, bude to za čtyři desítky let už jen polovina těch produktivních. A ani digitalizace a robotizace to nezachrání.
A ani nyní to není valné. Deficitu našeho rozpočtu potrvá až do roku 2031, než se dostane aspoň na úroveň, na jaké byl před pandemií. Pokud tedy o to budou politici usilovat. Ale ti o to zjevně neusilují. Přesně v duchu hesla ‚po nás potopa‘.