Zatímco znalecký posudek má za úkol zjistit konkrétní hodnotu nemovitosti, tržní odhad ceny nemovitosti je vlastně stanovení ceny, za kterou by bylo reálné danou nemovitost prodat. Aby bylo možné toto stanovit, bere se v potaz věcná, porovnávací a výnosová metoda a jejich kombinace.
Banky mají většinou své odhadce, kteří jim tržní odhad nemovitosti stanoví. Často ale k případnému prospěchu banky. Někdy však banky využívají ke stanovení tržního odhadu cenové mapy nemovitostí.
Odhad tržní ceny nemovitosti se při určení hodnoty nemovitosti řídí hlavně porovnáním okolných nemovitostí ve srovnatelném stavu a ostatních vlastnostech. Znalecký posudek se řídí zcela jinými parametry, a proto se tyto dvě hodnoty často velmi liší. Přesto však může znalecký posudek i tržní odhad nemovitosti vypracovat jedna a ta samá osoba.
Proto může být jedna nemovitost ohodnocena několika různými cenami. Cena, kterou stanoví prodávající jako kupní, se může také velmi lišit od odhadních cen a znaleckého posudku.
Proto se můžete setkat s faktem, že budete chtít úvěr na nemovitost v určité kupní ceně, ale odhad od znalce vyčíslí hodnotu nemovitosti na mnohem nižší částku a z tohoto důvodu Vám banka umožní půjčit si pouze malou část toho, co byste na koupi oné nemovitosti potřebovali. Tento postup je zcela běžný. Banky se tak chtějí uchránit možné ztrátě peněz, pokud byste snad nezvládali splácet své závazky, došlo k tomu, že by nemovitost bance propadla a ta by se ji snažila prodat dále. Tyto obavy jsou z jejich strany zcela pochopitelné, ačkoliv pokud jste na straně žadatele o úvěr, nemusejí být zcela příjemné.
Z tohoto důvodu ale často nakonec prodejci musejí jít s cenou nemovitosti o mnoho níže, než měli v plánu, aby se jim povedlo ji prodat.