Úrok znamená odměnu za půjčení peněžních prostředků, které věřitel poskytl dlužníkovi. Většinou se úrokem rozumí peněžní částka, ne vždy tomu tak ale musí být. Znamená to tedy, že věřitel poskytl úvěr a má nárok na odměnu, za tuto službu. Výše úroku se může lišit v závislosti na délce trvání úvěru, na jeho výši, bonitě klienta a dalších faktorech. Úroky si banky i nebankovní společnosti mohou nastavit podle svého uvážení. Velikost úroku je vyjadřována úrokovou mírou.
Půjčování peněz se dá popsat jako přesun finančních prostředků od subjektu, který je v tuto chvíli nemá možnost zhodnotit a nebude je v dohledné době potřebovat, k subjektu, který by prostředky zhodnotit uměl, ale aktuálně je nemá. Z ekonomického hlediska je poskytování úvěrů zásadní a velice důležité. Dochází totiž k přesouvání peněz, které by zůstali nevyužité, tam, kde se dokáží zhodnotit. Tím má ekonomika možnost většího růstu.
V dnešní době to povětšinou probíhá tak, že ti, co mají nadbytek peněz, které nepotřebují, ukládají do banky, která jim za to slíbí určité úročení. Banka poté finanční prostředky poskytne dál těm, kteří potřebují finance zhodnotit, za což naopak oni zaplatí úroky bance.
Lidé si mezi sebou půjčují peníze již od pradávna. Pro ty, kteří peníze mají a mohou je poskytnout, to znamená určitý dluh pasivního výdělku. Proto v dnešní době roste i počet nebankovních společností, které na tomto založili své podnikání. Pokud se jedná o půjčování v rámci mezilidských vztahů (například v rodině, či mezi přáteli), obvykle se jedná o bezúročnou půjčku, kdy je jejím účelem pomoci dlužníkovi, ale nikoliv na tom vydělat.
S bezúročnou půjčkou se ale příliš často nesetkáte a spíše se můžete potkat s opravdu vysokými úroky. Pokud jsou úroky přehnaně a neúměrně vysoké, jedná se o lichvu, která je protizákonná.