Pevná část důchodů se vypočítává podle průměrné mzdy a měla by od ledna 2019 vzrůst o jedno procento na deset procent průměrné mzdy. Připravují se i změny pro občany, kteří pobírají starobní důchod a jsou starší 85 let. Ti by se mohli těšit na zvýšení důchodu o tisíc korun měsíčně. Lidé s nízkými penzemi pobírají velkou část svého důchodu jen podle základní výměry. Přes sedmdesát procent penze je vypočítáváno podle takzvané zásluhovosti. Zásluhovost zohledňuje výši výdělků v odpracovaných letech a z nich hrazené odvody sociálního pojištění. Základní výměra se stanovuje podle průměrné mzdy, a proto se očekává zvýšení životní úrovně u osob, které v současnosti pobírají velmi nízkou výši penze. Státní rozpočet bude na zvýšení penzí muset v příštím roce uvolnit 14 miliard korun.
V původním návrhu byl i záměr zvýšit důchod o 500 korun ženám, které vychovaly jedno dítě. Při větším počtu vychovaných dětí pak přiznat násobek 500 korun za každé vychované dítě. Tento návrh však neuspěl.
Za velmi vítaný krok se považuje zejména zvýšení důchodů o tisícikorunu seniorům starším 85 let, jelikož ti mají mnohem vyšší výdaje za léky a za zajištění základní péče. Rovněž bylo třeba zohlednit skutečnost, že senioři ve věku 85 let nastupovali do důchodu s mnohem nižšími výdělky ze zaměstnání. Před třiceti lety byly platy na mnohem nižší úrovni než například před deseti lety. Tento rozdíl nesmazal ani pozdější přepočet a valorizace důchodů. Mladší důchodci jsou tak v mnohém zvýhodněni.
Podle České správy sociálního zabezpečení pobíralo na konci loňského roku některou z forem důchodu téměř 3 miliony lidí. Průměrný věk osob v České republice se stále zvyšuje, a proto je třeba do budoucna uvažovat o rostoucím zatížení státního rozpočtu způsobeném navyšováním vyplácených dávek.
Z důvodu relativně nízkých částek vyplácených důchodů roste oblíbenost dlouhodobých spořících produktů, které zajistí občany v penzi.