Jedná se o minimální společensky uznanou hranici peněžních příjmů k zajištění základních osobních potřeb. Nezahrnuje ovšem základní náklady na bydlení. Životní minimum je pevně stanoveno zákonem a liší se podle počtu osob v domácnosti. Při výpočtu životního minima se společně posuzují tyto osoby:
- manželé
- rodiče a nezletilé nezaopatřené děti
- rodiče a děti nezletilé zaopatřené nebo děti zletilé, které s rodiči žijí v jedné domácnosti a zároveň nejsou posuzovány s jinými osobami
- jiné osoby ve společné domácnosti, pokud nepodají písemné prohlášení o tom, že spolu trvale nežijí a neuhrazují náklady na potřeby společně
Mezi společně posuzované osoby patří také osoby, které se přechodně zdržují mimo domácnost, z důvodů pracovních, zdravotních, či z důvodu soustavné přípravy na budoucí povolání.
Životní minimum se porovnává se všemi příjmy společně posuzovaných osob, nebo jednotlivce. Do těchto příjmů se nepočítá:
- jednorázové sociální dávky, příspěvek, či doplatek na bydlení
- příjmy z prodeje nemovitostí
- náhrady škody a finanční prostředky získané za účelem odstranění následků živelní pohromy
- peněžní pomoci obětem trestných činů
- sociální výpomoc od zaměstnavatele
- prostředky získané pomocí neziskových organizací
- stipendia
- odměny pro dárce krve
- daňový bonus
- příspěvek na péči, který patří některé ze společně posuzovaných osob
- sociální příplatky a přídavky, získané ze zdravotních důvodů
- zvláštní příspěvek k důchodu, který získávají účastníci národního boje za vznik a osvobození Československa.
Porovnání životního minima a příjmů je jedním z běžných postupů při posuzování bonity klienta při žádosti o hypotéku. Zákonem stanovené životní minimum se liší podle počtu osob v domácnosti. První posuzovaná má hranici o něco vyšší, než osoby další. U dětí také záleží na jejich věku.