Životní pojištění je ochranou fyzické osoby a jeho rodiny před důsledky nejrůznějších životních situací. Nejdůležitější formou životního pojištění je pojištění proti riziku smrti, proti riziku trvalé invalidity či smrti úrazem.
Životní pojištění se dá v podstatě rozdělit na dva druhy:
- Rezervotvorné životní pojištění (investiční, kapitálové,…)
- Rizikové životní pojištění
Životní pojištění je vhodné uzavřít již v mladém věku. Nikdy totiž nevíme, do jaké situace se můžeme dostat, a s vyšším věkem rizika rostou a proto si pojišťovny účtují také větší sazby. Pokud se jedná o rezervotvorné pojištění, může nám také vznikat vhodná finanční rezerva, kterou můžeme v případě potřeby použít. Především, pokud jsou na nás finančně závislé i jiné osoby, neměli bychom životní pojištění opomíjet. Cena životního pojištění se odvíjí jednak od věku, ale dále záleží také na jiných faktorech, jako je třeba pohlaví, rizikovost povolání, rizikovost volnočasových aktivit, zdravotní problémy, atd. čím více se vystavujete riziku a čím více máte zdravotních problémů, tím bude samozřejmě životní pojištění vyšší. Na některé případy se pojistky u některých pojišťoven nemusí vztahovat vůbec. Proto je vhodné dobře vybírat.
Zatajovat některé údaje, abyste na životním pojištění ušetřili, se rozhodně nevyplácí. V případě, že byste třeba došli k úrazu při rizikové volnočasové aktivitě, kterou nemáte zahrnutou ve smlouvě, od pojišťovny nic nedostanete. V tomto ohledu je zapotřebí myslet především na svoje blízké, aby v případě nečekané životní události, byli zajištěni tak, jako kdyby k ní nedošlo.
Nabídka pojišťoven v ohledu životních pojistek je opravdu široká. Pokud si netroufáte na výběr sami, je vhodné svěřit to nezávislému finančnímu poradci, který se v nabídkách vyzná a dokáže pro Vás vybrat tu nejlepší.